fbpx
Pływanie Styl klasyczny

Jak pływać stylem klasycznym z mistrzowską techniką

jak plywac stylem klasycznym

Jak pływać stylem klasycznym z mistrzowską techniką.

Pływanie stylem klasycznym samo w sobie nie wydaje się trudne. Jednak kiedy zaczynasz pływać na bardzo wysokim poziomie sportowym, to twoje umiejętności techniczne muszą być na wysokim poziomie. Jeżeli chcesz pływać szybko musisz nauczyć się równoważyć siłę i technikę.

Poniżej przedstawię 5 kluczowych elementów, dzięki którym dowiesz się jak pływać stylem klasycznym z mistrzowską techniką. Niezależnie od tego czy uczysz się tego stylu, czy też jesteś na bardziej zaawansowanym poziomie.

1. Pozycja w wodzie

Opływowa sylwetka jest kluczem do osiągnięcia wymarzonego rezultatu. Każde pociągnięcie zaczyna się i kończy w opływowej pozycji. Im szybciej osiągniesz opływową pozycję, tym szybciej będziesz poruszać się do przodu.

Na dobrą opływową sylwetkę w wodzie składa się poprawne ułożenie głowy, oraz wysoka pozycja bioder. Głowa podczas wyleżenia skierowana jest do dołu, wzrok skierowany do przodu. Ważne jest, aby przez cały czasy trzymać wysoko biodra, po to, aby zmniejszyć opór w wodzie.

2. Praca ramion

W stylu klasycznym rozpoczynasz pociągnięcie ramionami z opływowej pozycji. Twoje ręce powinny być lekko opuszczone w dół i skierowane na zewnątrz. Trzymaj łokcie skierowane do góry podczas “chwytu wody” oraz samego pociągnięcia. Ruch wykonuj po okręgu. Ręce powinny szybko skierować się do klatki piersiowej, domykając cały ruch łokciami. Podczas pracy ramion – zaokrąglania ruchu ramion, nabierasz powietrza.

Kiedy opuszczasz głowę z powrotem w dół, twoje ramiona powinny jak najszybciej znaleźć się z przodu. Unikaj nurkowania w dół, jest to mało efektywne.

3. Praca nóg

W przeciwieństwie do innych styli pływackich, w stylu klasycznym większość napędu pochodzi z nóg. Twoje kolana powinny być nieco szerzej ustawione niż biodra. Podciągnij pięty do pośladków. Bardzo ważne: skoncentruj się na podciąganiu pięty do pośladków zamiast kolan do klatki piersiowej. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego oporu.

Podczas wykonywania samego kopnięcia pamiętaj o tym, aby stopy skierowane były na zewnątrz, a kolana do wewnątrz. Ruch kopnięcia wykonuj po okręgu. Złącz stopy na sami koniec i obciągnij palce u stóp. Pamiętaj o opływowej pozycji.

Jeżeli chcesz poprawić efektywność swojego kopnięcia, to koniecznie przeczytaj jeden z poprzednich wpisów.
Jak zwiększyć efektywność kopnięć.

4. Timing – wyczucie czasu

Wyczucie czasu i zgranie wszystkich elementów w całość jest jednym z najważniejszych aspektów w stylu klasycznym. Postaraj się zsynchronizować ruchy ramion i kopnięcia nóg w taki sposób, aby cały płynąć do przodu. Ramiona pracują, nogi odpoczywają i na odwrót.

Pamiętaj aby jak najszybciej znaleźć się w opływowej pozycji. Tam są najmniejsze opory. Uważaj też na to, żeby nie wytracać prędkości, która nabierzesz zaraz po kopnięciu. Czas trwania wyleżenia zależy od dystansu na którym płyniesz. Krótszy dystans to krótsze wyleżenia. Dłuższy dystans to dłuższe wyleżenia.

5. Trening

Praktyka czyni mistrza, więc ćwicz każde elementy. Potrzeba trochę czasu na przyswojenie tego wszystkiego, więc nie zniechęcaj się zbyt szybko. Małymi krokami do celu.

Author

Sławomir Kuczko

Trener pływania I klasy. Specjalista od stylu klasycznego. Od 2016 roku odpowiedzialny za przygotowanie Mistrzyni Świata w pływaniu Oliwii Jabłońskiej. Jeden z najbardzej utytułowanych żabkarzy w Polsce. Zdobywca wielu medali zawodów międzynarodowych, m.in.: dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Europy Seniorów, złoty medalista Letniej Uniwersjady, Izmir 2005 dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Europy Seniorów. V zawodnik Mistrzostw Świata, Montreal 2005 wielokrotny Mistrz Polski i Rekordzista Polski w stylu klasycznym. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich, Londyn 2012