Technika stylu klasycznego to jedno z częstych zagadnień jakie poruszamy podczas naszych zajęć. Bardzo często pojawia się tam pytanie: “Ile jest technik pływania żabką?”, lub “Która technika jest najlepsza?”
Podczas obozów mam styczność z zawodniczkami i zawodnikami z całej Polski. Większość z nich to żabkarki i żabkarze, każda z tych osób pływa inną techniką. Niektórzy robią olbrzymie błędy, inni trochę mniejsze. Jedni pływają szybciej, inni trochę wolniej. Koniec końców pod koniec obozu wszyscy zgodnie stwierdzają, że pływa im się lepiej i szybciej, co później przekłada się na czasy, jakie uzyskują na zawodach. Sprowadza nas to do jednego pytania.
Która technika jest najlepsza?
Czy pływasz pięćdziesięciometrowy sprint, czy dwustumetrowy dystans oprócz samej siły i kondycji potrzebna Ci jest technika. Z tą jedną różnicą, że będzie ona inna płynąc sprint a inna płynąc dłuższy dystans. No tak, ale która technika jest najlepsza? Otóż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zawsze porównujemy się najlepszych zawodników i staramy się później naśladować ich ruchy. Wiele razy słyszałem, że “Adam Peaty pływa tak, a nie inaczej, i ja też tak będę pływał”. Jeżeli masz tyle siły co wspomniany wyżej mistrz to nie ma problemu. Natomiast jeżeli tej siły Ci brakuje, to z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nie będziesz pływać jak Adam Peaty. Zresztą co tu dłużej się rozpisywać, Adam Peaty to fenomen i jego technika jest jedyną w swoim rodzaju.
Ile jest technik pływania stylem klasycznym?
Technika stylu klasycznego to bardzo szerokie pojęcie. Każdy trener ma na ten temat nieco odmienne zdanie, ale w pewnych kwestiach większość jest w stanie się ze sobą zgodzić. Każdy zawodnik pływa inną techniką, oczywiście znajdzie się kilka a nawet kilkadziesiąt osób, które pływają bardzo podobnie, ale to nigdy nie będzie ta sama technika. Zawsze pojawi się jakiś element, który będzie je od siebie odróżniał. Czasami widoczny gołym okiem z nad wody, lub po dogłębnej analizie wideo spod wody. Możemy wzorować się na mistrzach, dążyć do ich perfekcji, ale nie zapominajmy o jednym. Nie zawsze to co dla danego mistrza jest dobre, będzie dobre dla Ciebie. Dlatego nie zapominajmy o własnych odczuciach. Jeżeli zmieniasz technikę i czujesz, że pływa Ci się dobrze, to jest ok. Jednak jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, źle Ci się pływa, to zawsze możesz wrócić do poprzedniej techniki.
Na koniec dobra rada, nie zmieniaj techniki samodzielnie. Porozmawiaj ze swoim trenerem i wspólnie przeanalizujcie Twoją technikę. Wskaż mu momenty, w których czujesz się nieco słabszy. Jestem pewien, że Twój trener będzie wiedział jak sobie z tym poradzić.